Co to jest stal Corten?

Stal Corten W Architekturze - cortena.pl
Stal Corten W Architekturze - cortena.pl

Stal Corten, która charakteryzuję się podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne, tworzy samoczynnie powłokę ochroną odzwierciedlającą rdzę. Powstający nalot jest gwarancją niepowtarzalności, stylu, elegancji oraz trwałości.

Architekci, inżynierowie, rzeźbiarze, projektanci i dekoratorzy, dzięki stali corten uzyskują materiał, którego barwa zmienia się nieustannie w trakcie procesu rdzewienia oraz ze względu na efekt świetlny i warunki atmosferyczne. Powierzchniowa warstwa rdzy tej stali staje się coraz bardziej stabilna podczas upływu lat, w przeciwieństwie do stali w kolorze pokrycia, która ze względu na agresję ze strony czynników atmosferycznych traci kolor i stopniowo, rozkłada się. Naturalny czerwonawy kolor staje się bardziej zintegrowany z otoczeniem.

W początkowej fazie korozji tworzy bardzo dobrze przylegającą warstwę nieprzepuszczalnego tlenku. Warstwa ta składa się z tlenku żelaza wzbogaconego o elementy stopu, takie jak: miedź, chrom, nikiel i fosfor. Ta zwarta warstwa powierzchniowego tlenku, która tworzy się wolniej lub szybciej, zgodnie ze środowiskiem, które otacza element wykonany ze stali Corten, zapobiega dodatkowemu rozprowadzaniu tlenu w metalu nieszlachetnym i eliminuje wewnętrzną korozję.

Stal kortenowska w kolorze rdzy

Stal Cortenowska - cortena.pl
Stal Cortenowska - cortena.pl

Stopień narażenia ma duży wpływ na tworzenie warstwy ochronnej. Jeśli znajduje się w miejscu bezpośrednio narażonym na deszcz, warstwa tlenku słońca i wiatru formuje się szybciej niż gdy jest chroniona. W tym drugim przypadku tlenek jest bardziej szorstki, nieco mniej gęsty i mniej jednorodny.

Częste zmiany wilgotności i suszenia sprzyjają przyspieszeniu procesu starzenia. Zanieczyszczenie powietrza ma również swoje działanie, dlatego w tych stalach występują umiarkowane warunki przemysłowe, zwykle szybsze i chronią przed ciemniejszym odcieniem, podczas gdy w środowiskach wiejskich proces zabezpieczenia jest wolniejszy, a odcienie rdzy na ogół bardziej wyraźne.

W klimatach w środowisku kwaśnym proces ochrony jest wolniejszy, jednak można z powodzeniem stosować.

Powłoka ochronna blach ze stali Corten

Stal Corten generalnie jest odporna na warunki atmosferyczne i jest stosowana bez dodatkowego zabezpieczenia lub powłoki. Jednak w obszarach, w których może gromadzić się wilgoć, elementy zanurzone lub zakopane, zatopione lub zamknięte w betonie, glebie lub żwirze występuje wskazanie, aby użyć dodatkowej warstwy w postaci preparatów antykorozyjnych.

Pokrycia ochronne: Jeśli woda przepływa przez zachodzące na siebie połączenia, ze względu na działanie kapilarne, woda może zostać wprowadzona przez złącze i spowodować korozję. Dlatego zachodząca na siebie stykowa powierzchnia powinna być chroniona, aby uniknąć przedostawania się wilgoci.

Malowanie nie jest konieczne w celu ochrony przed warunkami atmosferycznymi (deszcz, śnieg, wiatr, słońce).

Nasz personel techniczny i handlowy może doradzić Państwu najlepsze rozwiązanie.

preloader